Żywa choinka - wybór i pielęgnacja

Żywa choinka ma niezwykły czar w sobie. Zapach choćby kilku gałązek rozchodzi się po całym domu.
Ponieważ do świąt już niedaleko warto napisać Wam kilka słów jak właściwie dobrać choinkę, spośród których warto wybrać i to najważniejsze.. jak o nią dbać.PRZED ZAKUPEM czyli:

Charakterystyka:  Świeże drzewko ma giętkie, sztywne igły, nie opadające przy potrząsaniu nim czy też przy przejeżdżaniu ręką po gałęziach. 

Klasy jakości: Choinki cięte dzielimy na cztery klasy jakości i trzy klasy wysokości.

1. Klasa A (prima) - Drzewka klasy A mają pień prosty, wybitnie stożkowaty pokrój, są równomiernie ugałęzione, gęste i o intensywnej zieleni. Najpiękniejsze drzewka na plantacji, praktycznie pozbawione wad. Gałązki takich drzewek są mocne, a igły grube i długie. Choinki te, mimo że droższe, znakomicie się sprzedają, ponieważ są bardzo piękne i klienci potrafią to docenić.
2. Klasa B (standard) - drzewka tej kategorii maja wszystkie cechy klasy A ale nie są tak idealne w kształcie . Jest to wysokiej jakości towar do masowej sprzedaży.
3. Klasa C (supermarket) - drzewka krzywe, źle wybarwione i niekształtne. Nie prowadzimy ich sprzedaży. Często choinki te spotykamy w sprzedaży przy dużych supermarketach, stąd nazwa. Choinki takie stanowią 20 do 40 procent plantacji.
4. Klasa D - drzewka pozagatunkowe

Gatunki: Wybór jest bardzo bogaty. Gatunki różnia się od siebie igliwiem, wytrzymałością, pokrojem oraz ceną..posód gatunków najlepiej jest rozważyć:
 
ŚWIERK POSPOLITY Picea abies - najpopularniejszy. Wyróżnia się pięknym stożkowym pokrojem, ostro zakończonym igliwiem oraz silnymi gałązkami. Jego wadą jest niestety trwałość, która przejawia się m.in. w cenie drzewka i wynosi odpowiednio od 30 do 150zł, w zależności od wysokości. Natomiast świerk w donicy możemy kupić już od 40 zł. Wysokość 170 cm - 300 cm.
 http://www.choinki.lublin.pl/images/katalog/produkt3t.jpg
JODŁA KAUKASKA Abies nordmanniana - najbardziej odpowiednia opcja choinki. Trwalsza od świerka, nie gubi igieł, przybierają srebrzysty kolor, przysychają ale nie opadają. W dotyku są bardzo miłe, z bardzo ładnym połyskiem. Posiada również stożkowy pokrój i ciemnozieloną barwę. Może postać nawet do lutego w odpowiednich warunkach (20-22 stopnie). Problem jednak stanowi cena. Jodły można nabyć od ok. 100 zł. (120-150cm), 2 metrowe drzewko kosztować będzie od 150 do 200 zł., natomiast 6-metrowe kosztuje nawet 2 tys. Cena rośliny w donicy wynosi od 100 zł .wzwyż, zależnie od wysokości. Wysokość 170 cm - 300 cm
http://www.choinki.lublin.pl/images/katalog/produkt1t.jpg

ŚWIERK KŁUJĄCY Picea pungens - zaskoczy nas i oczaruje swoją srebrzysto-niebieską barwą. Jednak jak sama nazwa mówi, igliwie kłuje, co może być kłopotliwe dla mieszkańców. Po wyschnięciu nie tracą barwy, co jest niesamowitym atutem tego gatunku. Wysokość 170 cm - 400 cm.

http://www.choinki.lublin.pl/images/katalog/produkt2t.jpg


DAGLEZJA - jest gatunkiem obcym, pochodzi z rejonów Ameryki Północnej i wyglądem przypomina jodłę. Posiada jednak giętkie i delikatne w dotyku igliwie o ciemnozielonej barwie. Charakteryszuje się stożkowym i symetrycznym pokrojem co jest na pewno jej ogromnym atutem. Wadą mogą być jednak gałęzie, które lubią się uginać, lub nawet łamać pod większym ciężarem ozdób.
SOSNA Pinus sp. - niestety niepolecana, głównie z uwagi na rzadkie gałązki i gubienie igieł. Jednak warto jest rozważyć jego gałązki jako podstawe pieknych stroików. I ten niepowatarzalny zapach :)
CYPRYS Cupressus Sp. - dośc nietypowe jak na choinkę, jednak ostatnio zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednak jest to drzewko miniaturowe, bowiem sięga 20 do 25 cm. Cyprys najlepiej jest hodować samemu przez cały rok, aby w Boże Narodzenie wykorzystać je jako niesamowitą dekoracje. Osobiście uważam, że jest bardzo urocze i z uwagi na wynajmowane mieszkanie, jestem w trakcie poszukiwanie tego idealnego :) Inspiracją była pierwsza ilustracja w tym poście (na zdjęciu są również cyprysiki oraz bukszpan jako drzewka doniczkowe).

Rodzaje: Do dyspozycji mamy 2 rodzaje: cięte i doniczkowe.

 Jeżeli chodzi o większe rozmiary - wyjście jest tylko jedno: cięte drzewko. Jednak pamiętajmy o odpowiednim pojemniku, który pomoże w jego podlewaniu.

Natomiast przy mniejszych drzewkach, warto rozważyć te doniczkowe. Dzięki temu problem stojaka mamy z głowy, a i przede wszystkim istenieje szansa (choć niestety niewielka), że drzewko może sie przyjąć w ogródku. Pamiętajmy że warto jest je przesadzić jak najszybciej.

Wielkość: po pierwsze na początku sprecyzować nasze wymagania co do drzewka i warunki jakie możemy mu zaoferować. Pamiętajmy o miejscu dla choinki. Zaplanujmy wcześniej gdzie ją postawimy - rozważmy otoczenie i wysokość pomieszczenia. Dzięki temu unikniemy ewentualnego przycinania gałęzi, pnia czy też czubka drzewka.
 Warto również rozważyć dekoracje. Zwykle niesamowite wrażenie robi gęsta choinka z kokardakami i światełkami. Inaczej jest bowiem z dość rzadkimi - wtedy dekoracje winny być w większej ilości. Pamiętajmy o zrównoważeniu.

 ........................................

DZIEŃ ZAKUPU czyli wybór i ocena stanu: są to dwa elementy, na które musimy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Najważniejsza jest podjęta wcześniej dezycja co do gatunki i przede wszystkim kondycja w miejscu zakupu.  W tym celu rozkładamy gałązki na boki i sprawdzamy czy drzewko charakteryzuję się gęstym igliwiem i symetrycznością. Sprzedawca na prośbę klienta ma powinność rozłożyć je z siatki. W ten sposób możemy najłatwiej ocenić jej stan i poktój. Igły powinny być sprężyste i odpowiednio zabarwione. Ważne jest to, by nie były one zbyt suche, gdyż grozi to szybkim ich gubieniem.

 ........................................

PIELĘGNACJA czyli jak przedłużyć jej żywotność: spomninane znaczenie ma donica i pierwsze kroki jakie podejmujemy zaraz po zakupie. Warto jest dostosować sie do kolejnych kroków:
1. Drzewko powinno być świeżo ścięte i najlepiej kupione dzień przed Wigilią.
2. Popsikaj choinkę specjalnym sprayem, który zwalnia proces wyparowywania wody z igieł i pnia. Zrób to zanim osadzisz drzewko w stojaku.
3. Gdy nie zamierzasz od razu osadzać drzewka w stojaku, odetnij 2,5 cm od pnia i wstaw do wiadra z wodą, które postaw w chłodnym i zacienionym miejscu.
Gdy z kolei planujesz osadzić ją odrazu w stojaku - odetnij 1,5 - 2,5 cm z pnia zaraz po przyniesieniu drzewka.
Pamiętaj, by kupić stojak/donicę z możliwością podlewania.
4. Dolewaj wody codziennie.
5. Nie dopuszczaj do obniżenia poziomu wody poniżej pnia (pień musi dotykać wody cały czas). Jeżeli poziom wody obniży się poniżej pnia, nacięcie się "zabliźni" i drzewko nie będzie pobierać dostatecznej ilości wody. Wówczas będziesz musiał ponownie odciąć kilka centymetrów z dołu pnia.
6. Ważne jest miejsce. Ustaw drzewko z dala od kaloryferów, kominków, otworów wentylacyjnych i innych urządeń wytwarzających ciepło.
7. Ciesz się nim i nadchodzącymi świętami!

Życzymy udanych łowów i wspaniałego czasu spędzonego wokół drzewka,
Re

Źródło ilustracji: tu i tu
Autor artykułu: Małgorzata Maziarz, Architekt Krajobrazu

Leave reply

akcent allegro balkon biały biel blat blat pod umywalkę Boże Narodzenie brąz bujak chodzinka ciepłe barwy ciepłe dekoracje ciepłe wnętrze cyprys czarny czerń czerwień daglezja daniel dekoracje diy dodatki domowe biuro domowy gabinet drewno drzewko dynia dyniowy eco farba tablicowa fiolet fotel fotel. biały fototapeta garderoba grafika halloween hamak home office jadalnia jarzębina jeleń grafika jesienne liście jesień jodła kafelki kasztany koce kolor kolorowe drzwi kolorowe krzesła kolory ziemi kominek komoda koronka krzesło kuchnia kwiaty kwiaty cebulowe lampa lampa stołowa lampiony latarnia lustro łazienka łóżko mapa maszyna do szycia mebel inaczej meble ogrodowe metalowa puszka miejsce relaksu mikołajki mocne kolory monochrom mozaika nakrycie stołu naturalne naturalność nowoczesność obraz odcienie stonowane ogród ogród werykalny organizer na narzędzia osłonka pakowanie pakowanie prezentów paleta papier pastele pielęgnacja pień plakat pledy poduszki pokój dla dziecka pokój dzienny pomarańcz pomarańczowy pomysł pomysły półki prezent prezenty przedpokój ramka Re rearanżacje recykling redekoracje reeksperyment regał reinspiracja reinspiracje reponiedziałek Repracownia rośliny cebulowe salon serwety shabby chic siedzisko słoik sofa sosna stolik stolik kawowy stolik z pni stół styl industrialny styl rustykalny sypialnia szarości szary sznurek ściana tablicowa świece świeczki świecznik świerk święta tablica taras tasiemki trendy 2013 typografia warzywniak wazon wełna wianuszek wielkanoc wieszak wiosna wiosna w domu wrzosy wskazówki zegara wzory zagłówek zakupy zegar zegar ścienny zieleń zieleń w domu zima zimne barwy zmiana dekoracji żółty
Back to Top