Wiosna w domu w Wielkanoc - spring at home in Easter timeRośliny cebulowe są największa oznaką wiosny, szczególnie w domu. Ta wszechstronna grupa kwiatów doskonale spisuje się w uprawie doniczkowej (jak i na rabatach). W prosty i ekonomiczny sposób możemy spowodować, że nasz dom będzie pełen kwiatów chwilę przed Wielkanocą. Ponieważ centra handlowe już ruszyły z rozprowadzaniem kwiatów - to znak, że czas zacząć własną hodowlę. Zacznijcie już dziś:

1. ZAKUP
Najlepiej zaopatrzyć się w tzw. preparowane cebule - specjalne cebule do wcześniejszego kwitnienia (trzymane początkowo w wysokiej temperaturze, a potem w niskiej, aby upozorować przejście lata i zimy pobudzając cebulki do kwitnienia), do kupienia u producentów, w sklepach ogrodniczych czy szkółkach.

Cebulki wykopane z ogrodu lub kiepskiej jakości nie zakwitną. Niepoddane specjalnym zabiegom cebulki też mogą być pędzone, lecz rośliny zakwitną później. Można zaopatrzyć się w oba rodzaje cebulek, a dłużej będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi roślinami.
Wybór gatunków jest szeroki - rozważ tulipany, hiacynty, szafirki, narcyzy. 

 2. SADZENIE
Przyniesione do domu należy:
- posadzić do uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych lub mieszanki dla roślin cebulowych (składającą się z torfu, pokuszonych skorupek jaj i węgla drzewnego). W przypadku doniczek z dziurkami, warto wyścielić dno kawałkami potłuczonej kamionki, a na nią ułożyć cienką warstwę torfu, mchu lub ziemi ogrodowej. Potem uzupełnić doniczkę ziemią właściwą.
- włożyć do wody. Kwiaty cebulowe tak naprawdę potrzebują dużo wody, ciepła, światła i cyrkulacji powietrza.
Polecam pojemniki, wazony, karafki, słoki szklane - pieknie się prezentują i umożliwiają obserwowanie czy korzenie się rozwijają i czy sięgają wody. Najlepiej jednak wybrać takie, które w górnej części rozszerzają się - przeznaczamy jedną cebulkę na takie właśnie naczynie (zdjęcie jak wyżej). Potem wlewamy do naczyń miękką - odstałą lub przegotowaną - wodę, tak by sięgała do "piętek" cebul. Cebule wprawdzie lubią wilgoć, nie mogą jednak się stykać z wodą, ponieważ łatwo gniją. Pomiędzy piętką cebuli i taflą wody należy zachować odstęp około 5 mm. Systematycznie uzupełniamy poziom roztworu, również, kiedy rośliny już się ukorzenią - wtedy końce korzeni powinny być w nim zawsze zanurzone. W szklanych doniczkach powstaje korzystny wilgotny mikroklimat, dzięki czemu cebule zakwitają szybciej i obficiej niż w tradycyjnych.
W pojemnikach o innych kształtach cebule układamy na warstwie żwiru, muszelek, koralików lub kamyków, tak by woda wlana do naczyń nie sięgała do cebul. Do wody wrzucamy szczyptę węgla drzewnego, na przykład z wypalonych zapałek. W ten sposób unikniemy chorób grzybowych.
Naczynie przenosimy do chłodnego pomieszczenia (około 10stC), najlepiej ciemnego.
W jasnym cebule trzeba okryć tekturowym kapturkiem zasłaniającym światło. Po 3-4 tygodniach wyrosną korzenie.
Kiedy pojawi się pąk kwiatowy, można zdjąć kapturek i przenieść roślinę w jasne miejsce o temperaturze pokojowej, gdzie wkrótce zakwitnie.
Cebule zakwitają przeważnie po 8-10 tygodniach. Jeśli posadzimy je w styczniu, kwiaty pojawią się już w pierwszych dniach marca i - odpowiednio pielęgnowane - będą zdobić nasze mieszkanie aż do świąt wielkanocnych. Jeśli jednak zależy nam na wcześniejszym, na przykład styczniowym terminie kwitnienia, cebule należy posadzić już w październiku.
3. KWITNĄCE ROŚLINY - PODLEWANIE
Kwitnące rośliny umieszczamy w jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, z dala od działających grzejników. Podlewamy tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. Wówczas będą długo kwitły, nawet przez 3-4 tygodnie. Do cebulek będących w wodzie nalewaj wody tak aby dotykała korzeni ale nie przykrywała cebulki. Innymi słowy aby cebulka nie była w wodzie jedynie punktowo w miejscu gdzie wyrastają korzenie. Do cebulek w ziemi nalewaj tyle wody aby ziemia była wilgotna.
Gdy się ociepli, warto rośliny wystawić na balkon (po zahartowaniu znoszą temp. nawet -2stC), a gdy ziemia rozmarznie, zakopać je w ogrodzie. W razie powrotu mrozów okryjmy je warstwą kory lub torfu lub wnieśmy do domu. Kiedy liście zaczną żółknąć, rośliny przestajemy podlewać, a po ich zaschnięciu cebule wraz z doniczką przenosimy do piwnicy. Można je też wyjąć je z ziemi i włożyć do papierowej torebki lub do skrzynki i przesypać torfem. Przechowujemy je do września, bo dopiero po przejściu spoczynku będą w stanie zakwitnąć za rok. Niestety, przekwitnięte cebule tulipanów i krokusów należy wyrzucić. Są, bowiem jednorazowe i nie zakwitną po raz drugi, nawet, jeśli przesadzimy je z doniczki do ogrodu.
4. UPRAWA PO WYROŚNIĘCIU
Najlepiej wybrać doniczki z kiełkującymi cebulami - w mieszkaniu szybko zaczną rosnąć, a po kilku dniach zakwitną. Rośliny cebulowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy wybrać dla nich dobre stanowisko i umiarkowanie podlewać, co kilka dni. Najlepiej się czują w chłodnym pomieszczeniu (do 15stC), w bardzo jasnym miejscu, np. w pobliżu okna. We wnętrzach, w których jest wyższa temperatura i mało światła, będą szybciej rosły i przekwitały, a pędy nadmiernie się wydłużą.
Jeżeli końce liści za wcześnie żółkną dzieje się tak zazwyczaj z powodu zalania podłoża, trzeba, więc ograniczyć podlewanie. Gdy na płatkach pojawiają się brązowe plamy - często dzieje się tak po zmoczeniu kwiatów, dlatego zwróćmy uwagę, by nie lać wody na pąki i na kwiatostan. Natomiast, jeżeli rośliny są zdeformowane, a na liściach widać drobne jasne plamy - prawdopodobnie zostały zaatakowane przez wirusy i trzeba je niestety zniszczyć.

Pozostaje tylko cieszyć się naszą hodowlą!

Źródło zdjęcia: stylowi.pl

Leave reply

akcent allegro balkon biały biel blat blat pod umywalkę Boże Narodzenie brąz bujak chodzinka ciepłe barwy ciepłe dekoracje ciepłe wnętrze cyprys czarny czerń czerwień daglezja daniel dekoracje diy dodatki domowe biuro domowy gabinet drewno drzewko dynia dyniowy eco farba tablicowa fiolet fotel fotel. biały fototapeta garderoba grafika halloween hamak home office jadalnia jarzębina jeleń grafika jesienne liście jesień jodła kafelki kasztany koce kolor kolorowe drzwi kolorowe krzesła kolory ziemi kominek komoda koronka krzesło kuchnia kwiaty kwiaty cebulowe lampa lampa stołowa lampiony latarnia lustro łazienka łóżko mapa maszyna do szycia mebel inaczej meble ogrodowe metalowa puszka miejsce relaksu mikołajki mocne kolory monochrom mozaika nakrycie stołu naturalne naturalność nowoczesność obraz odcienie stonowane ogród ogród werykalny organizer na narzędzia osłonka pakowanie pakowanie prezentów paleta papier pastele pielęgnacja pień plakat pledy poduszki pokój dla dziecka pokój dzienny pomarańcz pomarańczowy pomysł pomysły półki prezent prezenty przedpokój ramka Re rearanżacje recykling redekoracje reeksperyment regał reinspiracja reinspiracje reponiedziałek Repracownia rośliny cebulowe salon serwety shabby chic siedzisko słoik sofa sosna stolik stolik kawowy stolik z pni stół styl industrialny styl rustykalny sypialnia szarości szary sznurek ściana tablicowa świece świeczki świecznik świerk święta tablica taras tasiemki trendy 2013 typografia warzywniak wazon wełna wianuszek wielkanoc wieszak wiosna wiosna w domu wrzosy wskazówki zegara wzory zagłówek zakupy zegar zegar ścienny zieleń zieleń w domu zima zimne barwy zmiana dekoracji żółty
Back to Top